تبلیغات
میوه درمانی - نقش غذایی میوه ها
دانلود والپیپر HD

نقش غذایی میوه ها

میوه ها مقداری از مواد غذایی بدن انسان را تامین می کنند و ترکیبات موجود در میوه ها نشانگر اهمیت غذایی آنها برای بدن است . موادی که در ساختمان میوه ها به کار رفته عبارتند از :
1-    آب ) که یکی از  مهمترین مواد حیات انسان است و قسمت اعظم وزن بدن را تشکیل می دهد .

2-    مواد معدنی ) مه در بدن انسان نقش بسیار حساسی دارند ;  مثلا : کلسیم و فسفر باعث استحکام استخوان ها و دندان ها می شوند و آهن برای تهیه رنگدانه گلبول قرمز خون لازم است .
کلسیم عامل مهم انعقاد خون است و انقباضات عضله قلب را تقویت می کند و انتقال پیام های عصبی و هدایت امواج عصبی را تسهیل می کند . منیزیم ، یکی از عناصر مهم برای رشد و ترمیم بافتهای بدن به کار می رود و در تنظیم درجه حرارت بدن و تعادل انقباض عضلات دخالت دارد و کمبود منیزیم باعث عصبانیت شدید و عکس العمل بسیار تند در مقابل ناراحتی های جزیی می شود .
ید ، هورمون تیروئید که رشد و نمو بدن را تنظیم میکند و در تنظیم دستگاه اعصاب ، دستگاه قلبی عروقی ، حرارت بدن و فعالیت عضلات و ویتامین های مورد لزوم انسان و عمل خونسازی و تولید مثل ، نقش مهمی ایفا میکند .
بنابراین مواد معدنی موجود در میوه ها ، در کارآیی و تنظیم دستگاه بدن انسان بسیاز موثر می باشند .                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

3-    قند ها و مواد مشابه آنها ) قند ها مهمترین مواد سوختی بدن هستند و حدود 50 تا 70 دصد انرژی مورد نیاز روزانه انسان توصط مواد قندی تامین می شود .
4-    چربی ها ) چربه ها به شکل ذخیره انرژی در بدن هستند و با خود ، برای بدن تولید حرارت و انرژی می کنند . از طرف دیگر در بدن ، اسید های چرب را به وجود می آورند که برای انسان ضروری هستند .

5-    پروتئین ها ) پروتئین یکی از مهمترین موادیست که در ساختمان سلولها و بافت های بدن به کار رفته و در اعمال مهم بدن نقش موثری دارند و چون سلولها مرتبا به انجام وظیفه مشغول هستند ، پروتئین آنها تحلیل می رود و دائما به پروتئین جدید نیاز دارند . به این جهت در بعضی مواقع احتیاج بدن به مواد پروتئینی بیشتر می شود . مثلا : در هنگام رشد کودکان و زمان بلوغ ، در ضمن بماری های تب دار و در هنگام التیام زخم ها ، و فشار های روحی و عصبی ، بدن نیاز بیشتری به پروتئین دارد .

6-    اسید های آمینه ) این نوع اسید ها در ساختن پروتئین ، بعنوان مواد اولیه محسوب می شوند و به این ترتیب در اعمال بدن نقش ایفا می کنند .

7-    ویتامین ها ) بدون ویتامین ها ، سلامتی و تعادل اعضا بدن نا پایدار می شود و در اعمال حیاتی بدن ، اختلالاتی ایجاد می گردد و عوارضی بروز می کند که گاه منجر به مرگ می شود . این عمل ( یعنی ویتامین ها ) از راه اغذیه و سبزی ها و میوه ها برای بدن تامین می شوند و تا کنون حدود 22 ویتامین شناخته شده است .

8-    تانن ) که با طعم گس در میوه های نارس مانند ازگیل و توت وجود دارد و اثرات ذیل را دارد :
              الف ) در معالحه زخمها موثر است
                ب ) در معالجه بیماری سل اثر قاطع دارد .
                پ ) پوشش محافظی خوبی برای بافتها به وجود می آورد .
                ت ) اثر قابض دارد .

9-    اسید های آلی

10-    رنگدانه میوه ها

11-     ترکیبات معطر ( اسانسها )
منبع : خواص میوه های خوراکی ( میوه درمانی )

iconبرچسب‌ها : نقش غذایی میوه ها, نقش میوه ها در زنگی, مواد درون میوه ها, مواد تشکیل دهنده میوه ها, میوه ها, نقش غذایی میوه, نقش میوه در زندگی,
  • نوشته: علیـــ نجفی
  • یکشنبه 25 دی 1390
  • نظرات ()